* Aktuality

 

*

Na půdě

Tiskovka a novinářská projekce

V úterý 24. února 2009 se v pražském kině Evald uskutečnila novinářská projekce filmu Na půdě za velkého zájmu novinářů. Po ní následovala tiskovka, které se zúčastnili producent Miloslav Šmídmajer, Magdalena Sedlákova jako koproducent za ČT, režisér Jiří Barta, scénárista Edgar Dutka, kameraman Ivan Vít, Boris Masník jako VFX supervizor  a další tvůrci. Z herců pak Barbora Hrzánová (myška Sklodowská), Jiří Lábus (vládce Říše zla – Hlava), Petr Nárožný, který namluvil kocoura Barona.

Jestliže tvůrci mívají smíšené pocity z těchto akcí, které většinou probíhají na bodu mrazu, pak tiskovka k filmu Na půdě měla úplně jiný charakter. Film byl přijat velmi pozitivně, v uvolněné atmosféře, dokonce potleskem! Novináři byli zvědaví a nešetřili otázkami. Producent filmu Miloslav Šmídmajer vtipně představil film i všechny peripetie, které provázely realizaci projektu a byl podroben „výslechu“ na téma financování, rozpočtu, prodejů do zahraničí, problémů s realizací, se zajištěním některých klíčových profesí apod. Otázky na režiséra Jiřího Bartu se týkaly spolupráce na scénáři s Edgarem Dutkou, režie, výtvarného pojetí, obtíží ve fázi realizace… Všichni se zajímali i o to, kde a jak  se hledaly ty staré a nepotřebné věci, veteš, z níž pak byly vyrobeny úžasné artefakty, které ve filmu zazářily svou originalitou a nápaditostí. Dostalo se i na Jiřího Lábuse, který propůjčil svou hlavu vládci Říše zla. Pro tuto „roli“ si musel nechat sejmout sádrovou masku z obličeje a líčení trvalo tak dvě a půl hodiny. Tyto nepohodlné momenty bral s humorem. Obtížnější bylo pohybovat jenom rty a celý obličej nechat kamenný. Někdy se to nezdařilo a nějaká ta drobná mimika „ujela“. Boris Masník z UPP ho však ujistil, že i tyto drobné chybičky se odstranily v trikovém studiu.

Určitým způsobem „závěrečné“ slovo o filmu si vzal na sebe herec Petr Nárožný, byť mluvil ještě před projekcí, protože musel odjet na představení. Vyzvedl velkou tradici a zásluhy, které má česká kinematografie v oblasti animovaného filmu, velké osobnosti, kterými se může chlubit. Vyjádřil ale lítost nad tím, že právě filmů z této oblasti se rodí velmi málo. Vyslovil proto přání, a tak trochu i radu, aby lidé, kteří rozhodují o penězích na filmy, je věnovali na kvalitní snímky, jakým je film Na půdě, a ne na filmy, které mají „jepičí“ životnost v kinech i u diváků.

 
Copyright © 2020 Bio Illusion, s.r.o.