* O filmu

 

*

Na půdě

O filmu

Na půdě aneb Kdo má dneska narozeniny? je celovečerní animovaný film určený dětem, ale i dospělým, kteří neztratili fantazii nebo radost ze hry.

Legendární režisér Jiří Barta (Krysař, Zaniklý svět rukavic...) objevil na zapadlé půdě tajemný svět.

Poklidný život panuje v království odložených hraček do doby, než se krásná panenka Pomněnka stane cílem zájmů krutého vládce Říše zla. V lítém boji o její záchranu se projeví síla přátelství a taky touha zachránit starý dobrý svět.

Kombinovaný celovečerní animovaný film NA PŮDĚ aneb KDO MÁ DNESKA NAROZENINY? to je dobrodružná pohádka plná fantazie, hravosti, nesmírné invence a osobitého výtvarného pojetí, která má šanci zaujmout malé i velké diváky na celém světě. Její děj je nabit originálními nápady, nečekanými zvraty, nápaditými gagy, a nechybí v něm ani humor, poezie a samozřejmě napětí.

Režisér Jiří Bara a scénárista Edgar Dutka rozehrávají na staré tajemné půdě plné odložených věcí velký příběh, v němž statečnost a přátelství jsou silnější než nástrahy zla. Hrdiny tohoto příběhu jsou hračky ze starého kufru, které v jednu chvíli musí zapomenout na svůj poetický svět, aby vysvobodily kamarádku panenku Pomněnku ze zajetí všemocné sádrové Hlavy, vládce Říše zla, a zachránily svůj svět přátelství a harmonie.

Statečné hračky, i když leckdy komické, jsou v úvodu příběhu exponovány tak, že vzbudí naše sympatie. Pak spolu s nimi prožíváme jejich dobrodružnou a nebezpečnou cestu půdou k vysvobození kamarádky, kde autoři dovedně střídají napjetí s komickými situacemi. Téměř hororové sekvence s odlehčenými humornými peripetiemi dávají do vztahu „naivitu dobra“ s lstivostí nepřátel, sílu přátelství s bezmocí krutosti a zla. A na konci příběhu si vydechneme, že všechno dobře dopadlo a budeme se společně radovat z jejich vítězství.

Hlavním stylotvorným prvkem příběhu je dětská imaginace a hravost, díky níž staré harampádí na půdě ožívá a představuje se v překvapivě nových rolích (např.: stará litinová kamna jako lokomotiva, ponorka i vrtulník; odložené skříně jako velehory i mrakodrapy; staré hadry jako černí ptáci; vnitřek kanape copy strašidelný začarovaný svět; zmačkaná role igelitu jako černé moře apod.). Působivost a emocionalitu těchto proměn umocňuje originální výtvarné zpracování, bohatost výtvarných nápadů, vizuální rovina vyprávění a schopnost Jiřího Barty vyprávět příběhy především prostřednictvím obrazů a jeho zcela jedinečný způsob práce s loutkami a animace „neživých“ předmětů. Toto nápadité zpracování příběhu a překvapivé proměny prostoru, v němž se odehrává, dávají “pohádce” zcela nečekaný, půvabný a kouzelný rozměr, vytvářejí z půdy romantickou krajinu a říši fantazie, kterou milují děti a kam se rádi vracejí i dospělí s fantazií.

Režijní záměr

Režie
JIŘÍ BARTA

Scénář
Edgar Dutka / Jiří Barta

Kamera
Ivan Vít

Výtvarník
Jiří Barta

Animátoři
Alfons Mensdorff-Pouilly
František Váša
Jan Štencl
Štefan Martaus
Michal Kubíček

Střih
Lucie Haladová

Hudba
Michal Pavlíček

Zvuk
Marek Musil

Scénická supervize
Milan Svatoš

VFX supervize
Boris Masník

Vedoucí výroby
Jiří Holan

Dramaturgie
Rudolf Urc / Mária Dufková / Kateřina Krejčí

Producent
MILOSLAV ŠMÍDMAJER / Bio Illusion

Koproducenti
ČESKÁ TELEVIZE
Universal Production Partners, a.s.
KRÁTKÝ FILM Produkční s.r.o.
Continental film, s.r.o., Slovakia
AT ARMZ Inc., OSAKA-JAPAN

Film získal granty
Státního fondu ČR pro rozvoj a podporu české kinematografie
Ministerstva kultury Slovenské republiky

Hlavní partner
OHL ŽS

Partner filmu
KOH-I-NOOR HARDMUTH
SUN MICROSYSTEMS
FUJI FILM

Mediální partneři
TV MAGAZÍN
WWW.ALIK.CZ

Koproducenti
Magdalena Sedláková / ČESKÁ TELEVIZE
Vít Komrzý / UPP
Yvona Benýšková / KRÁTKÝ FILM PRODUKČNÍ
Anton Drobný / CONTINENTAL FILM, SLOVAKIA
Toshiharu Manabe / AT ARMZ, JAPAN

 
Copyright © 2019 Bio Illusion, s.r.o.